SHARMELSHEIKH.SK - Dovolenkový bedeker o Egypte, destinácii Sharm El Sheikh!

Ďalšie destinácie: El Arish | Ras Sudar | Ras Mohamed | Dahab | Nuweiba | Taba || Hurghada | Káhira | Alexandria

Hurghada.sk - Dovolenkový bedeker o Egypte, destinácii Hurghada!

Rhodos.sk - Dovolenkový bedeker o Grécku, destinácii Rhodos!

Mallorca.sk - Dovolenkový bedeker o Španielsku, destinácii Mallorca!

Cyprus

Jordánsko / Jordansko / Hashemite Kingdom of Jordan / Jordan / Al Urdun

Sýria / Syria / Syrian Arab Republic / Suriyah

Vaša reklama u nás!

FreeJob.sk - Práca v zahraničí!

Sharm El Sheikh - Egypt - First Minute Dovolenka 2024!

Sharm El Sheikh (Egypt) - Turistické informácie - Praktické pokyny

Autopožičovne

Medzinárodné spoločnosti, ktoré prenajímajú vozidlá na celom svete ako Hertz, Avis a Budget majú pobočky vo veľkomestách a turistických centrách, väčšinou v lepších hoteloch a na letiskách. Mimo to existuje rada egyptských firiem. Auto stojí na deň približne 50 euro, na týždeň asi 350 euro.

Bezpečie

Vo veľkomestách rovnako ako na dedinách sa môžete pohybovať bezpečne 24 hodín denne. K prepadnutia turistov tu takmer nikdy nedochádza, okrem vreckových krádeží v dave v turistických bazároch. Po atentátoch z roku 1997 v Luxore a Káhire boli bezpečnostné opatrenia predovšetkým u turistických pamiatok veľmi sprísnené. Takmer všetci Egypťania rozhodne odsudzujú násilia proti turistom. Aktuálne informácie v internete www.mzv.cz/cairo

Ceny & Mena

Peňažnou jednotkou je egyptská libra L.E. alebo LEG (EGP) = 100 piastrií. V niektorých súkromných obchodoch, reštauráciách a trhoviskách je možná platba aj v USD - dolároch, v štátnom sektore je to ale vylúčené. V celej krajine je možné platiť v egyptských librách, len lepšie hotely dávajú niekedy prednosť eurám alebo dolárom. Banky a zmenárne akceptujú bežne devízy (euro, dolár) rovnako ako cestovné šeky. V bankových automatoch bez problému získate hotovosť na základe kreditnej karty alebo karty Maestro a pinu. S týmito kartami môžete tiež platiť v početných reštauráciách, hoteloch a väčších obchodoch ako napríklad v supermarketoch v Káhire. Pri výletoch do oáz si so sebou berte dostatok hotovosti, lebo tam nebudete mať možnosť vybrať si peniaze z automatu. Uschovajte si počas pobytu všetky účtenky. Spätná výmena peňazí za voľné zameniteľnú menu pri návrate je možná, možno ale dovážať a vyvážať iba sumy do výšky 5000 £E.

Clo

Osobné veci sú pri dovoze bez cla, vrátane kamery a napríklad až 200 ks cigariet a 1 l alkoholu. Je zakázané vyvážať starožitnosti, zvieratá alebo rastliny, ktoré sú podľa zákona chránené. Pri príchode do EÚ nepodlieha clu napríklad 200 ks cigariet, 2 l vina, 1 l liehoviny a iného tovaru v hodnote až do 175 euro.

Čas

Rozdiel medzi stredoeurópskym časom (SEČ) a časom v Egypte činí jednu hodinu navyše. Tiež v Egypte existuje letný čas, začína ale asi o štyri týždne neskôr a končí o štyri týždne skôr ako v Európe.

Fotografovanie

Okrem vojenských zariadení a prístavov, mostov, stanic a letísk smiete fotografovať všetko. V múzeách a hrobkách je väčšinou zakázané použiť blesk alebo statív. Filmy sú v Egypte drahé a občas zle uložené.

Internet

Cena za hodinu internetu sa vo väčšine internetových kaviarní pohybuje od 2 £E. Ak cestujete s vlastným laptopom, stojí od roku 2002 internetové pripojení na území väčších aglomerácií len za poplatok miestneho hovoru, približne 1 £E. Zvoľte pripojovacie číslo, napríklad 07 77 77 77, a prihláste sa bez hesla.

Zaujímavé webové stránky: www.guardians.net informácie o faraónskom Egypte s odkazom na stránky egyptskej antickej správy, www.egypt.cz - tu nájdete veľa zaujímavých informácií o Egypte v češtine, www.cairolive.com - správy z krajiny pri Níle, vtipné a stále aktualizované, www.yallabina.com - sprievodca akciami vrátane tipov kam ísť.

Míny

V púšťach a na pobreží Červeného mora ležia ešte stále míny z rôznych vojen. Neopúšťajte preto nikdy vyznačené cesty alebo len so sprievodcom znalým daného miesta, berte varovné značky a zátarasy ako ploty vážne a kúpte sa v mori len na plážach kde je kúpanie bežné.

Odev

Ľahký, voľný odev je pre cesty po Egypte najviac vhodný. V zimnom období si so sebou ale určite vezmite sveter a teplú bundu. Odporúčame aj pevné topánky. Šortky tu nie sú u mužov bežné. Zásadne platí: Čím ďalej sa vzďaľujete od turistických centier, tým lepšie je nenosiť krátky odev. V horúcich prameňoch oáz by sa nemali ženy s ohľadom na tradície obyvateľov oáz kúpať v bikinách.

Otváracia doba

Nakupovať môžete väčšinou od rána od 10 hod. Do približne 20 hod. večer, v piatok asi od 14 hod., v nákupných uliciach v mestách a na promenádach turistických centier sú všetky predajne otvorené do 23 hod.. Banky majú v piatok a v sobotu zatvorené, úrady len v piatok. Počas Ramadánu, mesiaca pôstu, platia zvláštne otváracie doby.

Pošta

Poštové úrady majú otvorené denne okrem piatku (8-15 hod.). Listy sa doručujú po piatich až siedmich dňoch. Vkladajte poštu iba do schránok na poštových úradoch alebo ich odovzdajte u hotelovej recepcie!

Prúd

Sieťové napätie je 220 voltov. Adaptéry nie sú potrebné.

Príjazd

Kto z Európy cestuje do Egypta, zvolí určite letecký spoj. Z Prahy lietajú priame linky spoločnosti Egypt Air (www.egyptair.com). Ktoré stoja od 350 euro. So spoločnosťou Lufthansa od 400 euro. Existujú ale mnohé lacné charterové spoločnosti ako napr. TUI fly, ktoré ponúkajú lacné lety do Hurghady, Sharm El Sheikhu, Káhiry a Luxoru a ktorých cena leží oveľa nižšie. Letenky od Egypt Air sa musia minimálne tri dni pred spiatočným odletom potvrdiť. Pravidelne trajektové spojenie cez Stredozemné more neexistuje, od mája do októbra jazdi raz týždenne trajekt z Cypru do Port Saidu.

Sprepitné / Bakšiš

V reštauráciách a kaviarňach je bežné dať päť až desať percent z celkovej sumy. Nosič batožiny dostáva okolo 5 £E za batožinu, chyžná 20 £E za týždeň.

Taxi

Skoro všetky taxíky majú taxameter, ktorý ukazuje cestovné, ale veľakrát nefungujú alebo nie sú zapnuté. Cestovné sa stanovuje spravidla po dohovore. Jazda po centre Káhiry stoji od 3 do 10 £E. k pyramídam približne 30 £E. Taxíky, ktoré čakajú pred veľkými hotelmi, väčšinou požadujú mnohonásobok normálnej ceny.

Telefón & Mobil

Hovory do Európy sú drahé, stoja od 0,50 eura za minútu. Ak budete volať z hotelových telefónnych prístrojov alebo z vlastného mobilu, cena sa ešte mnohokrát znásobí. Predvoľba pre Egypt je 0020, pre Českú republiku 00420, Slovensko má 00421. Mobilné telefóny európskych operátorov väčšinou v Egypte fungujú. Pri roamingu ušetrí ten, kto zvolí najlacnejšiu sieť. S Prepaid kartou hosťujúcej krajiny odpadnú všetky poplatky za prichádzajúce telefonáty. Prepaid karty, napríklad od spoločnosti Global-Sim (www.gtobalsim.net) sú síce drahé, ušetria ale poplatky za roaming. Navyše už doma obdržíte svoje nové číslo. Vždy lacné sú správy SMS. Vysoké poplatky spôsobuje hlasová schránka, preto ju vypnite už doma pred cestou.

Tiesňové volania

Polícia: tel. 122, požiarna služba: 125, sanitka a lekárska prvá pomoc: tel. 123

Turistická sezóna

Najlepšia doba pre cestu do Egypta je od novembra do apríla. V ostatných mesiacoch vládne predovšetkým v Hornom Egypte nesmierne poludňajšie horúco s teplotami presahujúcimi 40 stupňov v tieni.

Verejné dopravné prostriedky

Všetky regióny, aj odľahlé oázy sú verejnou dopravou veľmi dobre dosiahnuteľné. Najlepšie vlakové spojenie je medzi Káhirou a Alexandriou. Na ceste z Káhiry do Luxoru aj do Asuánu jazdí vagóny prvej triedy a veľmi dobre vybavené vlaky so spacími vagónmi, cestovné lístky stoja podľa obdobia približne 50 £E. Mali by sa zakúpiť spravidla deň pred odchodom, na cestovné sú zľavy, ak vlastníte medzinárodnú študentskú kartu. Väčšina autobusov z Káhiry vychádza z autobusovej stanice Turgoman; cestovné autobusy do Sinaja odchádzajú z terminálu Sinaj v Abasíji. Alternatívou k niekedy dlhotrvajúcej ceste autobusom a k vlakom, ktoré z niektorých oáz jazdia len raz týždenne, sú zberné taxíky.

Vstup do krajiny

Občania SR si môžu zakúpiť vízum na medzinárodnom letisku v Káhire, príp. na iných vstupných miestach (letiskách a prístavoch) do krajiny (napr. Alexandria, Hurghada, Luxor, Sharm El Sheikh atd.). Pas musí byť platný ešte minimálne 6 mesiacov odo dňa vstupu do EAR. Odporúčame si ale pred cestou overiť u zastupiteľského úradu Egypta, či sa podmienky pre pricestovanie nezmenili. Aktuálne informácie o vízovej situácii je možné získať na veľvyslanectve Egyptskej arabskej republiky, prípadne na internetovej adrese Ministerstva zahraničia EAR {www.mfa.gov.eg). Nájdete tu tiež formulár žiadosti o egyptské vízum. Prihlasovacia povinnosť pre slovenských občanov bola zrušená v roku 1996. Iní cudzinci sa musia zaregistrovať pri pobyte presahujúcom sedem dni. V lietadle sa rozdávajú bielej karty, ktoré je nutné vyplniť a neskôr pri pasovej kontrole predložiť. Na mieste vystavené turistické vízum platí štyri týždne a platí iba pre jeden vjazd. Kto chce z výletu do Izraela alebo Jordánska pricestovať späť do Egypta, potrebuje tzv. reentry vízum.

Zdravie

Pre pobyt v Egypte sa nevyžaduje žiadne povinné očkovanie. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie by ale mal byť každý, kto cestuje do tejto oblasti očkovaný proti žltačke A, B, brušnému týfusu, tetanu a detskej obrne. Pri dlhšie trvajúcom pobyte sa odporúča preventívne užívanie prostriedku proti malárii. Zásadne sa nekúpte v tôňach alebo v Níle, kde hrozí riziko bilhariózy. Jedzte len olúpané alebo dobre umyté ovocie! Voda z vodovodu je chlórovaná, v Káhire je možné ju piť. Lekárska starostlivosť je na dobrej úrovni. Takmer všetky lieky sú k dispozícii. Náklady na ošetrenie sa musia zaplatiť vopred. Pred cestou je v každom prípade nutné uzavrieť zdravotné cestovné poistenie!

Ženy

Tiež pre ženy, ktoré cestujú samé, je Egypt bezpečnou krajinou. Egypťania síce turistky väčšinou oslovujú a venujú im predovšetkým v turistických centrách veľkú pozornosť, čo môže byť nepríjemné a otravné, nie je to ale spravidla nebezpečné. Je dôležité sa vyhnúť správanie, ktoré by mohlo v náprotivku vzbudiť akejkoľvek nádeje! Navlečte si snubný prsteň, prípadne si ho požičajte. Vyhýbajte sa tesnému telesnému kontaktu, napríklad v autobusoch. Nenoste odev, ktorý je príliš tesný a zdôrazňuje obrysy tela, ani krátke sukne a tričká s odhalenými ramenami! Krátke rukávy sú v poriadku. V situáciách, pri ktorých tieto rady nestačia, zvýšte proste hlas tak, aby vás mohli počuť všetci v okolí a prípadne vám rýchlo pomôcť.

Mohlo by Vás ešte zaujímať:

cestovne poistenie

Naše ďalšie projekty / bedekre: Cyprus.sk | Hurghada.sk | Jordansko.sk | Mallorca.sk | Malorka.sk | Rhodos.sk | Syria.sk

Odporúčame: Neplodnost.sk | Impotencia.sk | FreeJob.sk | Ebooks.sk | Tu môže byť váš spätný odkaz

Sharm El Sheikh, Šarm as Šajch, egypt, dovolenka, potápanie, more, safari

Copyright © 2000 - 2024, Sharmelsheikh.sk * All rights reserved * Ochrana osobných údajov * Made in Slovakia

Booking.com