SHARMELSHEIKH.SK - Dovolenkový bedeker o Egypte, destinácii Sharm El Sheikh!

Ďalšie destinácie: El Arish | Ras Sudar | Ras Mohamed | Dahab | Nuweiba | Taba || Hurghada | Káhira | Alexandria

Hurghada.sk - Dovolenkový bedeker o Egypte, destinácii Hurghada!

Rhodos.sk - Dovolenkový bedeker o Grécku, destinácii Rhodos!

Mallorca.sk - Dovolenkový bedeker o Španielsku, destinácii Mallorca!

Cyprus

Jordánsko / Jordansko / Hashemite Kingdom of Jordan / Jordan / Al Urdun

Sýria / Syria / Syrian Arab Republic / Suriyah

Vaša reklama u nás!

FreeJob.sk - Práca v zahraničí!

Sharm El Sheikh - Egypt - First Minute Dovolenka 2024!

Sharm El Sheikh / Šarm as Šajch (Egypt) - Krajania

Šéfovia z Egypta!

Presadíme sa kdekoľvek! Šikovných Slovákov hranice nezastavia a arabské krajiny so svojou konzervatívnou spoločnosťou a s osobitou mentalitou nie sú výnimkou. Asi 60-tisíc našincov si v nasledujúcich mesiacoch vyberie za cieľ svojej dovolenky Egypt. V letovisku Hurghada môžete natrafiť na úspešných krajanov. Populárny hotelový rezort, bar v lukratívnej štvrti, lifestylová internetová televízia a slávna klinika - týmto prosperujúcim podnikom v Egypte šéfujú práve Slováci!

Manažérka v hotelovom komplexe

Broňa Tóróková (35) sa zoznámila so svojím egyptským manželom Amrom Adelom (41) pred 12 rokmi v Dunaji. Pracovali v rovnakom hoteli, ona mala na starosti komunikáciu s hosťami, on riadil rezervačné oddelenie. Zakrátko sa vzali. Amr pozične rástol a Broňa si postupne, s dvoma deťmi, odkrútila v emirátoch materskú dovolenku. „Manžel vlani dostal ponuku vrátiť sa do Egypta a viesť rezort, ktorý patrí nasej domovskej firme v Dubaji. A tak sme sa pred Vianocami sťahovali do Hurghady. On je teraz hlavou nášho hotela a ja krkom," hovorí Broňa. V 4-hviezdičkovom hoteli Rotana Coral Beach má pod palcom marketing. „V hoteli trávime 24 hodín denne. Nielenže tu pracujeme, ale aj celá rodina žijeme. Areál je rozľahlý, veľa času mi zaberajú pracovné prechádzky za hosťami, aby som sa ich spýtala, ako sú u nás spokojní," hovorí manažérka, ktorá rozpráva siedmimi jazykmi. Vždy sa poteší, keď natrafí na krajanov. „A ešte viac, keď mi donesú mak či bryndzu na halušky," menuje dobroty, za ktorými sa jej v Egypte čnie. Do rodnej Žiliny sa zvyčajne vracia cez letné prázdniny. „Aby si starí rodičia užili vnúčatká. Tí sa ťažko zmierovali s mojím odchodom do arabského sveta," priznáva. Broňa si však pochvaľuje. „Za tých pár mesiacov, čo sme v hoteli, sa tu na môj návrh s pomocou manžela uskutočnilo veľa pozitívnych zmien," pokračuje. Hrdá je najmä na malú farmu, ktorú nedávno v hoteli dokončili. Pýchou ich hotela je však pláž. A to nielen pre dlhý piesočný breh obmývaný Červeným morom, ale aj niečím. Čo je pre arabský svet netradičné a nad čím sa v iných rezortoch skôr pohoršujú. „To je jediná topless pláž v arabskom svete!" ukazuje v diaľke oddelenú časť pláže s ratanovými zákrytmi. Vďaka dlhej pláži mohli vyčleniť časť, kde majú súkromie hostia, ktorí uprednostňujú opaľovanie bez plaviek. „Takto aspoň dámy hore bez neiritujú mamičky s deťmi," dodáva.

Košičan založil bar a televíziu

Najlukratívnejšou časťou Hurghady je miesto zvané Nový pristav. Domáci ho tiež s hrdosťou volajú „Francúzska riviéra Hurghady". A práve tu. kde bývajú najbohatší z bohatých a svoje lode kotvia milionári z celého sveta, si svoj Friends Bar otvoril Mirko Rybka (32). Mladík, ktorý si to do Egypta namieril z Košíc. „Prvýkrát som do Hurghady letel na týždennú dovolenku pred 11 rokmi. Vôbec sa mi nechcelo. Išiel som za bratom, venoval sa tu potápaniu. Na Slovensko som sa vrátil až o rok a pol," s úsmevom začína svoj príbeh sympatický mladík. Najprv prepadol potápaniu, ktoré je v Egypte krásne. A právne na svoje hobby nadviazal aj počiatky svojho podnikania v tejto exotickej krajine. Začal s firmou na podvodnú videoprodukciu, vyrábal záznamy z potápačských výletov s turistami. Neskôr otvoril vlastné potápačské centrum. „Na jeseň v roku 2010 mi zavolal spoločník z firmy, či neotvoríme bar. Na rozhodnutie som mal 48 hodín. Išli sme do toho a je to skvelé!" pochvaľuje si Mirko, ktorý svoju podnikateľskú expanziu v Egypte nezastavil. „Videoprodukciu sme rozšírili o nakrúcanie reklamných spotov pre miestne hotely, obchody, zábavné podniky. Z toho vznikla internetová lifestylová televízia o Egypte HumanEye.TV," pokračuje biznisman. Vďaka aktivitám v Egypte zamestnáva 30 ľudí šiestich národností. V jeho športovom bare však slovenskú vlajku či inú stopu, ktorá by naznačovala majiteľov pôvod, nenájdete. „Väčšina našich hostí sú Briti a ako vidíte, žiadne symboly ich impéria tu nie sú," prebehne očami po priestore majiteľ. „Stretávajú sa tu tiež Nemci, Francúzi a ďalší, vítame každého, sme jednoducho Friends Bar," hovorí. Slováci či Česi sa tu zvyčajne zastavia pri prehliadkach mosta organizovaných cestovkami. A ako sa mu podniká v arabskej krajine? „Bez problémov. Šikovný a pracovitý človek sa tu presadí. Má tu menej prekážok," je presvedčený Mirko, ktorý na miestnom prímorskom živote oceňuje pohodu a celoročné teplo.

Doktorka od mora ordinuje sama

Takmer polovicu života trávi MUDr. Eva Augustínova (58) v Egypte, posledných 12 rokov v Hurghade. Slávnou je na Slovensku v komunite mamičiek s postihnutými deťmi. Svojou nekonvenčnou liečbou s deťmi trpiacimi detskou mozgovou obrnou, autizmom a inými diagnózami dokáže malé zázraky. „Po ukončení medicíny som odišla do Nigérie, kde som musela obhájiť titul v angličtine a pracovala som tam 7 rokov," spustí svoj životný príbeh doktorka, ktorá v Afrike spoznala budúceho manžela Egypťana. Po čase sa presídlili do krajiny faraónov, kde musela titul obhájiť v arabčine a otvorila si tu súkromnú prax. V Hurghade dnes vlastní kliniku špecializovanú na liečbu postihnutých detí. Ordinuje tu sama. Hoci je liečba finančne náročná, kalendár má nabitý, ako keby ordinovala v Bratislave. „Základom liečby je stimulácia mozgu. Dôležité je, aby rodičia dodržiavali správnu životosprávu dieťaťa. Strava je stavebným materiálom DNA. Žiadna kola, čipsy ani polotovary, ak chceme, aby sa telo dieťaťa správne regenerovalo a vyvíjalo," zhrnula doktorka, ktorá je sama dlhé roky vegánkou. Pri liečbe vychádza z poznatkov z Afriky, východnej medicíny, fytoterapie a ajurvédy. „Dôležité je, aby si rodičia dieťatka uvedomili, že nič nie je stratené. Aj keď sa niekedy zdá, že dieťa nevníma, v skutočnosti nasáva všetko, čo sa v okolí deje," uzatvára.

JV

Zdroj: 3.6.2012 Nový Čas Nedeľa, str. 32-33


Jana Vranayová Hassanein - narodená v Československu (v r. 1969). Vyštudovala históriu a ruský jazyk. Dohovorí sa aj v angličtine a arabčine. Do „návratu" do Egypta pracovala ako učiteľ na strednej škole a gymnáziu. V čase vysokoškolského štúdia aj niekoľko rokov po ňom rada strkala svoj zvedavý nos do vykopávok. No najväčší sen sa jej splnil až pred siedmimi rokmi, kedy mohla spojiť príjemné s užitočným a začala pracovať pre cestovné kancelárie ako sprievodca. Štúdium starých civilizácií, náboženstiev a ich mystiky, medicíny, prírodného liečiteľstva a ešte omnoho viac je jej celoživotnou záľubou, rovnako ako cvičenie jogy. Sprevádza turistov aj pri špecializovaných individuálnych programoch, vedie ozdravné pobytové kurzy a semináre. Má svoju školu zdravého životného štýlu a jogy s holistickým prístupom k životu vo svojej druhej vlasti, v Egypte. Je autorkou knihy - EGYPT - krajina mystérií.

Kontakt: janka.vranayova@gmail.com


Ste rodákom, občanom Slovenska či Česka a žijete (prechodne, trvalo), podnikáte v Egypte v destináciach, kde by Vaše služby mohli využiť naši turisti? Radi bezplatne spropagujeme na tejto stránke Vaše služby! Musíme si predsa pomáhať, no nie? Kontaktujte nás na info(zavináč)hurghada.sk!


Mohlo by Vás ešte zaujímať:

cestovne poistenie

Naše ďalšie projekty / bedekre: Cyprus.sk | Hurghada.sk | Jordansko.sk | Mallorca.sk | Malorka.sk | Rhodos.sk | Syria.sk

Odporúčame: Neplodnost.sk | Impotencia.sk | FreeJob.sk | Ebooks.sk | Tu môže byť váš spätný odkaz

Sharm El Sheikh, Šarm as Šajch, egypt, dovolenka, potápanie, more, safari

Copyright © 2000 - 2024, Sharmelsheikh.sk * All rights reserved * Ochrana osobných údajov * Made in Slovakia

Booking.com