SHARMELSHEIKH.SK - Dovolenkový bedeker o Egypte, destinácii Sharm El Sheikh!

Ďalšie destinácie: El Arish | Ras Sudar | Ras Mohamed | Dahab | Nuweiba | Taba || Hurghada | Káhira | Alexandria

Hurghada.sk - Dovolenkový bedeker o Egypte, destinácii Hurghada!

Rhodos.sk - Dovolenkový bedeker o Grécku, destinácii Rhodos!

Mallorca.sk - Dovolenkový bedeker o Španielsku, destinácii Mallorca!

Cyprus

Jordánsko / Jordansko / Hashemite Kingdom of Jordan / Jordan / Al Urdun

Sýria / Syria / Syrian Arab Republic / Suriyah

Vaša reklama u nás!

FreeJob.sk - Práca v zahraničí!

Sharm El Sheikh - Egypt - First Minute Dovolenka 2024!

Sharm El Sheikh (Egypt) - História

História v skratke | Popularizačno-odborné články | Naši autori | Hieroglyfy

História v skratke

Pravidelné a bohaté každoročné záplavy na rieke Níl, spojené s izoláciou vďaka púšti na východe a na západe, umožnili rozvoj jednej z najväčších svetových civilizácií. Spojená egyptská ríša vznikla okolo roku 3200 pred n.l. a rad dynastií jej vládol v Egypte tri tisícročia. Posledná pôvodná dynastia bolo zvrhnutá Peržanmi v roku 341 pred n.l., tých zasa nahradili Gréci, Rimania a Byzantínci. Nasledujúcich šesť storočí, počnúc 7. storočím mu vládli Arabi, ktorí sem zaviedli islam a arabský jazyk. Miestne vojenské kasty prevzali kontrolu asi r. 1250 vytvorili Mamlúcký sultanát, ktorému naďalej vládli po dobitie Egypta osmanskými Turkami v roku 1517. Po dokončení Suezského prieplavu v roku 1869 sa Egypt stal významným svetovým dopravným uzlom, ale veľmi sa zadĺžil. Po zámienkou chrániť svoje investície Veľká Británia prevzala kontrolu nad vládou v Egypte a to v r. 1882, hoci formálne Egypt zostal pripojený k Osmanskej ríši až do roku 1914. Čiastočne nezávislý na Veľkej Británii sa stal v roku 1922, avšak plnú suverenitu na britskej monarchii Egypt získal v roku 1952. V rámci národno-demokratickej revolúcie prevzal moc generál Mohammad Nagíb, ktorý bol v roku 1954 zvrhnutý plukovníkom Násirom. V roku 1956, po znárodnení Suezského prieplavu, nasledovala nevydarená invázia Británie, Francúzska a Izraela. V roku 1958 bola vytvorená Zjednotená arabská republika spojením Egypta, Sýrie a Jemenu.

V roku 1961 sa federácia rozpadla. Za sovietskej finančnej a technickej podpory začal Egypt stavať Asuánsku priehradu. Dokončenie Asuánskej priehrady v roku 1971 a vznik Nasirového jazera ovplyvnili charakter toku a okolie Nílu a spôsobili v poľnohospodárstve a ekológii Egypta diskutabilné zmeny. V šesťdňovej vojne s Izraelom v roku 1967 stratil Egypt Sinajský polostrov. Násirov nástupca Anvar Sadat oživil styky so západom, keď skoncoval s egyptskou závislosťou na Sovietskom zväze. V roku 1974 bola obnovená prevádzka Suezského prieplavu a v roku 1979 bola podpísaná mierová dohoda o Sinaji medzi Egyptom a Izraelom. Toto zblíženie s Izraelom však viedlo k egyptskej izolácii v arabskom svete i k odporu v samotnej krajine. V roku 1981 bol Sadat zavraždený. Sadatov nástupca Husní Mubarak sa snažil udržať dobré styky so západom, pričom sa usiloval o zrovnoprávnenie a autonómiu Palestíncov v Izraeli. V dôsledku toho väčšina arabských štátov styky s Egyptom normalizovala. Rýchlo rastúca populácia (najväčšia v arabskom svete), obmedzená plocha ornej pôdy a závislosť na Níle preťažujú zdroje a možnosti hospodárstva a prispievajú k napätiu v spoločnosti. Vláda sa snaží vyhovieť požiadavkám rastúceho počtu obyvateľov Egypta cez ekonomické reformy a masívne investície do fyzickej infraštruktúry, komunikácií a turizmu.


Popularizačno-odborné články

2004

Ľ. Andráš: Dolovanie mäsa bohov. Zlato starovekého Egypta
História - Revue o dejinách spoločnosti č. 11-12/2004
D. Magdolen: Egyptské pyramídy - cesta k nesmrteľnosti
História - Revue o dejinách spoločnosti č. 3-4/2004

2005

D. Magdolen: Veľká sfinga. Tajomstvo najstaršieho kolosu starého Egypta
História - Revue o dejinách spoločnosti č. 5/2005
K. Sorby: Fenomén terorizmu. Je na vine islam?
História - Revue o dejinách spoločnosti č. 5/2005


Naši autori

RNDr. Peter Ľudovít Andráš, CSc. (1953)
Pracuje v Geologickom ústave SAV a v Slovenskej agentúre životného prostredia v Banskej Bystrici. Špecializuje sa na výskum v odbore geochémia, mineralógia a environmentalistika.

Mgr. Dušan Magdolen, PhD. (1969)
Vyštudoval odbor história - archívnictvo na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Roku 1997 absolvoval doktorandské štúdium v Českom egyptologickom ústave Filozofickej fakulty Karlovej univerzity v Prahe. Pôsobí v Kabinete orientalistiky SAV v Bratislave, zaoberá sa dejinami starovekého Egypta.

Doc. PhDr. Karol Sorby, DrSc. (1939)
R. 1962 absolvoval Filozofickú fakultu UK v Bratislave, odbor arabčina - slovenčina. Od roku 1984 pracuje v kabinete orientalistiky SAV, kde je v súčasnosti riaditeľom. V rokoch 1993 - 1997 bol veľvyslancom SR v Iraku. Je autorom učebníc Moderná spisovná arabčina I (1998). II (1999) a monografie Egyptská revolúcia 1952 (1998), Egypt, Obdobie politickej monarchie (1801 - 1805) (2003), Suez 1956. Súmrak tradičného kolonializmu na Blízkom východe (2003).

Mohlo by Vás ešte zaujímať:

cestovne poistenie

Naše ďalšie projekty / bedekre: Cyprus.sk | Hurghada.sk | Jordansko.sk | Mallorca.sk | Malorka.sk | Rhodos.sk | Syria.sk

Odporúčame: Neplodnost.sk | Impotencia.sk | FreeJob.sk | Ebooks.sk | Tu môže byť váš spätný odkaz

Sharm El Sheikh, Šarm as Šajch, egypt, dovolenka, potápanie, more, safari

Copyright © 2000 - 2024, Sharmelsheikh.sk * All rights reserved * Ochrana osobných údajov * Made in Slovakia

Booking.com